MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

VEGE FRUIT EXPO 2016

Targi Sadowniczo- Warzywnicze VEGE FRUIT EXPO 2016 Druga edycja Targów VEGE FRUIT EXPO, zorganizowana przez Targi Lublin S.A. przyciągnęła - do Lublina o 23 procent więcej uczestników niż podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia- mówi Maciej Wituch, Dyrektor Projektu VEGE FRUIT EXPO. Przez dwa dni targowe swoją ofertę zaprezentowało blisko 100 wystawców z całej Polski.

Lublin stolicą produkcji owoców miękkich


Targi VEGE FRUIT EXPO, które w Lublinie odbyły się w dniach 22-23 listopada, to najważniejsze wydarzenie dla sadowników z regionu, na Lubelszczyźnie uprawy sadownicze stanowią blisko 20 procent krajowego areału. Województwo Lubelskie, ze względu na prężnie rozwijającą się branże związaną z uprawą owoców, ma szczególny tytuł do organizowania targów sadowniczych, to znakomita okazja do spotkań branży i wymiany doświadczeń. Tu na Lubelszczyźnie naprawdę mamy od kogo się uczyć. W naszym regionie funkcjonuje 35 grup producentów owoców i warzyw, wśród nich na przykład LubApple- producent jabłek, realizujący zamówienia o światowym zasięgu. Targi VEGE FRUIT EXPO mają wszelkie szanse, żeby stać się jednym z najważniejszych miejsc spotkań branży sadowniczej w Europie- powiedział Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego.


       


Kompleksowa oferta wystawców


Targi VEGE FRUIT EXPO stanowią rzeczywistą odpowiedź na realne potrzeby branży sadowniczej, w tym roku w ofercie wystawców znalazło się wszystko to, co do produkcji owoców i warzyw jest niezbędne -  od sadzonek, drzewek, środków ochrony roślin, nawozów, systemów nawadniania poprzez opakowania, kombajny do zbiorów owoców miękkich-  skończywszy na opryskiwaczach i platformach sadowniczych.


Swoją ofertę maszyn rolniczych zaprezentowali mi.in: Sorter Sp.j. , Jagoda JPS, Lisicki FMR, Agro-Janex oraz dealerzy marek: Kubota, Ursus, Deutz Fahr, Pronar, Landini, Krukowiak.


Polscy i zagraniczni zwiedzający


Tegoroczna edycja Targów VEGE FRUIT EXPO cieszyła  się ogromnym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, nie tylko z Polski ale również z zagranicy. Na Targach gościliśmy delegację  władz regionu Guba oraz przedstawicieli firm z Azerbejdżanu, Holandii, Ukrainy, Francji, Łotwy ,Włoch, Hiszpanii, Anglii, Serbii oraz Kanady.
O malinach w Targach Lublin – Ciekawy program i wybitni prelegenci


W konferencji o "Nowoczesnej uprawie malin w Polsce i Europie"  zorganizowanej przy współpracy z firmą Yara Poland, udział wzięło ponad 650 osób, tym samym konferencja stała się jedną z większych o tej tematyce w Polsce. Głównym tematem poruszanym przez prelegentów było nawożenie malin. Wystąpienie dr Pawła Krawca, pokazało jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o nawożeniu malin w intensywnej technologii oraz o tym jak różne mogą być wymagania jeśli chodzi o nawożenie konkretnych odmian malin.  Do uprawy każdej odmiany trzeba podchodzić indywidualnie, a wysokie plony nie biorą się z powietrza. Uprawiając określoną odmianę trzeba założyć sobie jaki chcemy uzyskać plon i do niego w oparciu o wynik analizy gleby i wody zacząć układać optymalny program nawożenia-   tłumaczył dr Paweł Krawiec.


                   


Drugiego dnia targów swój wykład o „Problemie w zagospodarowaniu jabłek, aktualnie i w przyszłości” poprowadził  prof. dr hab. Eberhard Makosz z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. Według prof. E. Makosza, nowe nasadzenia należy zakładać jedynie z odmian o owocach, na które jest zbyt na krajowym oraz zagranicznych rynkach. Zapotrzebowanie na nasze jabłka – jak informował profesor – jest tam znacznie większe. Muszą być one jednak wysokiej jakości i określonych odmian (o jednokolorowych owocach). Wtedy mamy szansę na eksport poza Europę do 100 tys. ton jabłek, czyli 10–15% krajowego ich eksportu.


Finał Konkursu Rolnik Lubelszczyzny


Podczas uroczystego otwarcia Targów odbyła się piąta edycja finału konkursu „Rolnik Lubelszczyzny”, który jest wspólną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Targów Lublin oraz Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, partnerem strategicznym konkursu jest - Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. Podobnie jak w poprzednim roku nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: roślinnej, ogrodniczej i  zwierzęcej (więcej o konkursie i zwycięzcach tegorocznej edycji).   


Targi VEGE FRUIT EXPO na stałe wpisały się w kalendarz imprez sadowniczych w Polsce, już dziś zapraszamy na kolejną, trzecią edycję wydarzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku.